Lastik Jant Dünyası - Petlas Bayi Ankara, Lastik Çelik Jant ve Akü Fiyatları En Uygun Burada

Lastik Şişirmek Tarih Oluyor

GOODYEAR Tire & Rubber Company’nin ABD Akron, Ohio Laboratuarı’nda geliştirmekte olduğu Hava Basıncı Koruma Teknolojisi sayesinde artık hava basıncı azalmış lastiklere veda edilecek. ABD ve Lüksemburg Hükümetleri’nin de geliştirme sürecini hızlandırmak için desteklediği bu yenilik sayesinde araç lastiklerinde basınç kontrolüne gerek kalmayacak. Böylelikle yakıt tasarrufu da sağlanacak.

Yüz yılı aşkın süredir dünyadaki en büyük lastik üreticilerinden olan Goodyear lastik tarafından ABD Akron, Ohio laboratuarında geliştirme aşamasında bulunan yeni teknoloji sayesinde artık hava basıncı azalmış lastiklere veda ediliyor.

Goodyear Lastiğin geliştirdiği Hava Basıncı Koruma Teknolojisi (Air Maintenance Technology - AMT) araç lastiklerinin herhangi bir şişirme ya da elektronik işleme gerek kalmadan en uygun basınçta kalmasını sağlıyor.

ABD Hükümeti’nin de geliştirme sürecini hızlandırmak için desteklediği bu yenilik sayesinde araç lastiklerinde basınç kontrolüne gerek kalmazken, düşük lastik basıncından kaynaklanan yakıt kayıpları ortadan kalkacak.

Şişirme basıncını muhafaza edebilen bir lastiğin sürücüler tarafından yıllardır talep edildiğine dikkat çeken Goodyear Kıdemli Başkan Yardımcısı Jean-Claude Kihn yaptığı açıklamada Goodyear ın yenilikçi yaklaşımı ile bu teknik problemin çözümüne liderlik ederken, bu alanda kaydedilen ilerlemenin son derece cesaret verici olduğunu belirtti.

Minyatür hale getirilmiş pompa da dahil olmak üzere AMT sisteminin tüm bileşenlerinin tamamen lastiğin içine yerleştirileceğini belirten Kihn “AMT sisteminin ardında yatan teknoloji karmaşık olmasına rağmen, ana fikir çok basit. AMT; enerjisini yolda dönen lastiğin kendisinden alıyor. Lastik teknolojisinde çığır açacağına inandığımız bu buluş ile sürücüler bunca zamandır “Hava Basıncı Koruma Teknolojisi” olmadan nasıl  yaşadıklarını merak edecekler” dedi.

Ticari araç için de çalışmalar başlıyor

ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı Araç Teknolojisi Ofisi, geçtiğimiz günlerde ticari kamyon lastikleri için de AMT sisteminin araştırılması, geliştirilmesi ve tanıtımına 1.5 milyon ABD Doları destek ayırıldığını duyurdu. Bu destek Ulusal Enerji Teknolojisi Laboratuarı tarafından idare edilecek ve çalışmalar yine Goodyear'ın Akron, Ohio'daki İnovasyon Merkezi’nde yürütülecek.

Jean-Claude Kihn bu konuda yaptığı açıklamada konsept olarak aynı olsalar da binek ve ticari araç lastikler için AMT sistemleri arasında önemli farklılıklar bulunduğunu belirtti. Kihn, hem ABD hem de Lüksemburg Hükümetleri’nden alınan maddi desteklerin, projenin değerinin ve dünya genelinde sağlayacağı avantajların altını çizdi.

Goodyear Tire & Rubber Şirketi hakkında

Goodyeardünyanın en büyük lastik şirketlerinden biridir ve dünyanın çoğu bölgesinde faaliyet göstermektedir. İştirakleri ve ortak girişimleriyle birlikte, Goodyear çoğu uygulamaya yönelik lastikler geliştirmekte, pazarlamakta ve satmaktadır. Bugün için, dünyanın dört bir yanında 72,000 civarında insanı bünyesinde çalıştıran Goodyear Lastik, 22 ülkede 56 tesiste faaliyet göstermekte ve ürünlerini dünya çapında 185 ülkede pazarlıyor. Goodyear markasına ek olarak, şirket Dunlop, Fulda, Sava, Debica ve Kelly dahil bir dizi saygın markalar altında da lastikler üretip satmaktadır. Ar-Ge’ye yılda yaklaşık 400 milyon ABD Doları harcayan Goodyear Lastik; 2008 yılında Forbes dergisinin yenilik, insan yönetimi, varlıkların kullanımı ve küresel oryantasyon kriterlerinde Dünyanın En Beğenilen Motorlu Araç Parçaları Şirketi olmuştur. Şirket aynı zamanda 2008’den bu yana her yıl Forbes dergisinin Amerika’nın “En Saygın Şirketleri” listesi ve Amerika’nın “En Güvenilir Şirketleri” listesinin yanı sıra, CRO dergisinin 100 En İyi Kurumsal Yurttaş sıralamasında yerini almıştır.

Goodyear Lastikleri T.A.Ş. hakkında

Üretim, satış ve satış-sonrası hizmetleri ile lastik sektöründe faaliyet gösteren Goodyear Lastikleri T.A.Ş., dünyadaki en büyük lastik üreticilerinden olan Goodyear Tire and Rubber Company'nin Türkiye'deki iştiraki olarak, 1 Eylül 1961'de kuruldu. Bu yıl Türkiye’deki 50.yılını kutlayan Goodyear Lastikleri T.A.Ş.; Türkiye’de 1,300’ü aşkın çalışanı ile İzmit ve Adapazarı’ndaki 2 üretim tesisinde faaliyet gösteriyor. Şirket, ürünlerini Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava ve Debica markaları altında üretip tüketicilerine sunmaktadır. Şirket Türkiye’de, yaklaşık 700 bayisi, 50’yi aşkın Premio mağazası ve 300’ü aşkın araç servisleri kanalıyla tüketicilere hem otomobil lastikleri hem de ticari araç lastikleri üretmektedir. 

IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.